27 kwietnia 2024

Nowoczesne zabawki – jaki mają wpływ na rozwój dzieci?

Zabawki to dziś więcej, niż sposób na zapewnienie dzieciom doskonałej rozrywki. Coraz częściej przy ich wyborze rodzice kierują się kryterium edukacyjnym, a tę edukację traktować można dowolnie szeroko. Okazuje się bowiem, że nowoczesne zabawki naprawdę mogą stymulować rozwój na wiele sposobów.

Kreatywność i wyobraźnia przede wszystkim

To, że dzieci obudowywały zabawki często całkiem złożonymi wyobrażonymi światami, nie jest niczym nowym i znaczenie zabawek dla stymulowania wyobraźni było znane od dawna. Dziś oczywiście nadal tak jest, ale niektórzy producenci zabawek starają się projektować je w taki sposób, aby tę dziecięcą kreatywność w różny sposób ukierunkować. Temu służą konstrukcyjne zabawki dla dzieci, roboty i różnego typu łamigłówki. Warto bowiem na wyobraźnię spojrzeć szerzej niż tylko na umiejętność tworzenia wyimaginowanych światów – to także zdolność do abstrakcyjnego, ale kierunkowego myślenia.

Poznawanie świata przez zabawę

To też poniekąd rola, którą zabawki realizowały zawsze, tyle że świat był mniejszy. Dziś natomiast zabawki można wykorzystać jako sposób na opowiadanie o złożoności świata w każdym jego aspekcie. Każda zabawka jest bowiem na swój sposób odzwierciedleniem jakiegoś fragmentu „dorosłych” wyzwań i codzienności. Nawet prosta lalka z ubrankami to przecież wprowadzenie do świata mody, a magiczne tablice i zabawki świetlne to często pierwszy krok w świat zaawansowanych technologii.

Zachęta do aktywności i nowości

Jedna z tych cech, którą mają nowoczesne zabawki, a brakowało jej starszym, to zachęcanie do aktywności na zewnątrz. Zabawki, które pełnię radości dają dopiero na podwórku lub boisku to oczywiście swego rodzaju klasyka, ale dopiero miniaturyzacja pewnych artykułów dla dorosłych otwiera zupełnie nowy świat. Warto tu wspomnieć choćby o małych i lekkich namiotach i hamakach, olbrzymiej różnorodności sprzętu sportowego, łącznie podziałem rowerków biegowych na kategorie odpowiadające wybranym kategoriom kolarstwa. Jest tego naprawdę sporo.

Otwarcie na inne dziedziny

Jest też taki aspekt, który się często pomija. A przecież dzieci już dość wcześnie przejawiają pewne ukierunkowane zainteresowania. To jak najbardziej zdrowe i piękne, ale zabawki mogą wpływać pozytywnie na rozwój, wystawiając dziecko także na kontakt z innymi dziedzinami życia. Klocki konstrukcyjne dla młodych malarzy, edukacja przyrodnicza dla tych, którzy wciągnęli się w matematykę – w otoczeniu nowoczesnych i dobrze dobranych zabawek, dziecko może nauczyć się czerpać pełnymi garściami ze wszystkich wspaniałości tego świata. To umiejętność, z którą ma problem wielu dorosłych, a która naprawdę ułatwia życie, więc kto wie, czy właśnie to nie jest największym plusem nowoczesnych zabawek.