29 marca 2024

5 technik stymulacji sensualnej wcześniaka

Pojawienie się na świecie wcześniaka to fakt, który może być bardzo niepokojący dla nowych rodziców. Te dzieci urodzone przed terminem wymagają specjalnej opieki, aby pomóc im rozwijać się w taki sam sposób, jak dzieci pełnoprawne. Poznaj 5 technik stymulacji sensualnej wcześniaka.

Masaż leczniczy

W masażu leczniczym nie ma kontaktu fizycznego między dzieckiem a rodzicami, ponieważ polega on na ułożeniu rąk w odległości około 10 centymetrów od ciała noworodka. Masaż terapeutyczny polega w zasadzie na lekkim pieszczeniu dziecka, ale bez dotykania go, dlatego jest idealny dla niemowląt, które nie lubią manipulacji lub są bardziej niestabilne.

Ćwiczenia wspomagające rozwój sensoryczno-motoryczny

Aby wcześniak mógł stopniowo rozwijać swój układ ruchowy, należy od samego początku zacząć stymulować zmysł wzroku dziecka. Aby to zrobić, musisz zaoferować dziecku różne punkty widzenia, a można to osiągnąć, umieszczając je w różnych pozycjach: twarzą w dół, twarzą do góry lub na boku, jednocześnie pokazując mu różne zabawki lub przedmioty, które przyciągają jego uwagę ze względu na ich kolory lub dźwięki. W tym celu także warto sprawdzić artykuł o macie sensorycznej na stronie bajkowy.pl. W ten sposób zapewnisz sobie coraz dłuższe okresy uwagi dziecka.

Ćwiczenia wspomagające rozwój poznawczy

Aby rozwijać zdolności poznawcze wcześniaków i ich wczesną stymulację, konieczne jest stosowanie zabawek wydających dźwięki, takich jak grzechotki czy grzechotki. Ćwiczenie polega na położeniu dziecka na plecach i pokazaniu mu tych wszystkich zabawek. Możesz też zacząć opowiadać historie używając różnych tonów głosowych i onomatopei zwierząt.

Ale muzyka to także doskonała alternatywa, która zarówno aktywizuje, jak i relaksuje dziecko. W rzeczywistości eksperci zalecają stymulację muzyczną dla wcześniaków od bardzo wczesnego wieku.

Przytulanie

Przytulanie jest jedną z najskuteczniejszych technik stymulacji zarówno dla wcześniaków, jak i starszych dzieci. Oprócz wspomagania rozwoju motorycznego i poznawczego, jest jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie więzi między dzieckiem a rodzicami. Wykazano również, że przytulanie wspomaga przyrost masy ciała u wcześniaków, zapobiega kolkom i ułatwia trawienie.

Metoda kangura

Dzieci zaraz po urodzeniu potrzebują bliskości i kontaktu z matką, właśnie po to, by ich adaptacja do świata nie była tak traumatyczna. Metoda kangurowa jest inspirowana naturą torbaczy (zwierząt takich jak koala czy kangur). Zwierzęta te rodzą się przedwcześnie i kontynuują swój wzrost i rozwój poza łonem matki. Jest to więc bardzo skuteczna technika stymulacji dla wcześniaków.

Aby zastosować metodę kangura w praktyce, wystarczy położyć dziecko na swojej gołej klatce piersiowej lub na klatce piersiowej ojca od urodzenia. To zachęci do kontaktu skóra do skóry między wami. Udowodniono, że metoda kangurowania poprawia funkcje życiowe wcześniaków, ale także przynosi im korzyści neurologiczne, emocjonalne i psychomotoryczne.