Czego rodzic nie powinien mówić swoim dzieciom?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że są zdania, których zarówno rodzice, jak i opiekunowie nigdy nie powinni mówić dzieciom.

W najprostszym możliwym ujęciu mogą one wywołać u pociech nie tylko płacz i frustrację, ale również mogą konsekwencji praktycznie na całe życie. Doskonałym przykładem może być zaniżona samoocena.

Porównywanie pociechy do innych dzieci

Rodzice nie mogą pod żadnym pozorem mieć pretensji do dziecka o słabszą ocenę w szkole informując, że wszyscy byli w stanie zrozumieć dany temat lub materiał. Osoby dorosłe same nie znoszą być porównywane do innych.

Nie powinny zatem porównywać swoich pociech od rówieśników. Rodzicom, którzy nie są usatysfakcjonowani z wyników swoich dzieci w nauce, rekomendowane jest pomóc im w osiągnięciu lepszych rezultatów.

Rodzic nie może mówić dziecku, że jest mu za nie wstyd

Należy mieć świadomość, że słowa w stylu: „jesteś beznadziejny”, „wstyd mi za ciebie” mogą wpłynąć na obniżenie wiary w siebie dziecka. Można zaobserwować, że ogromna liczba osób dorosłych mających problem z poczuciem własnej wartości, w przeszłości słyszały od najbliższych podobne słowa. Dziecko powinno być dla dorosłych nie tylko najważniejsze, ale również najpiękniejsze i najmądrzejsze.

„Przestanę cię kochać”

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to jedno z najgorszych zdań, jakie może usłyszeć dziecko od swoich rodziców. Jest to w najprostszym możliwym ujęciu cios prosto w serce. Warto wiedzieć, że normalni rodzice nigdy nie przestaną kochać swoich pociech. Godny uwagi jest fakt, że matki potrafią kochać nawet morderców.

„Jesteś okropny, wstrętny”

Jakby kobieta się poczuła, jakby ktoś jej powiedział, że jest beznadziejną matką, ponieważ ugotowała niesmaczny obiad? Zdecydowanie lepiej jest powiedzieć, dziecku, że zrobiło coś źle lub brzydko. Nie można mówić, że jest np. brzydkie czy wstrętne.

W portalu rodzina24.pl znajdziesz poradnik dotyczący dbania o relacje w rodzinie.