14 grudnia 2024

Jak przygotować się do podjęcia decyzji o posiadaniu dziecka?

Przed przyjściem dziecka na świat, a nawet przed rozpoczęciem starania się o to, musimy psychicznie przygotować się do podjęcia decyzji o tym, czy i kiedy chcemy zostać rodzicami. Może nam się dziś wydawać, że bycie matką albo ojcem to nasze największe marzenie, ale po głębszym zastanowieniu i przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw okazuje się, że samo potomstwo nie jest warte wszystkich naszych wyrzeczeń.

Musicie przemyśleć to razem z partnerem

Problem z decyzją o dziecku jest taki, że dotyczy Ciebie i twojego partnera. Nie możesz prowadzić do sytuacji, w której Ty zdecydujesz i rozkażesz partnerowi bezwzględne podporządkowanie się. Oczywiście nie chodzi też o robienie czegokolwiek wbrew sobie, ale musisz pamiętać, że nie będziesz jedyną osobą odpowiedzialną ze ewentualne dziecko. Niektórzy przez długie lata dorastają do podjęcia tego typu decyzji, a często ostatecznie przekonuje ich jedno niewielkie zdarzenie w ich życiu. Jeśli twój partner potrzebuje czasu, uszanuj jego decyzję i pozwól samodzielnie zdecydować mu, czy tego chce.

Rozważania o przygotowaniu do porodu

Ustalcie, czy wasze zarobki wam na to pozwalają

Posiadanie dzieci to nie tylko urocze maleństwo bawiące się na dywanie w salonie. To też ogromne koszty pojawiające się na każdym etapie życia naszego dziecko. Nie kończą się one wcale po wyjściu dziecka z okresu niemowlęcego. Potem również płacimy za nowe ubrania, bo nasze dziecko szybko rośnie i cały czas się zmienia, za przedszkole i szkołę, za rozwijanie pasji u dziecka i inwestowanie w jego rozwój. To wszystko należy do naszych obowiązków i dbania o przyszłość naszej pociechy, a często płacimy znacznie dłużej, niż do osiągnięcia pełnoletności przez nasze dziecko, bo przecież może jeszcze wyjechać na studia.

Możliwe, że przyda się wsparcie od rodziców

Albo kogoś bliskiego. Zostanie rodzicami po raz pierwszy, zawsze jest trudna i nieważne, jak wiele poradników dla mam i ojców przeczytamy, nic nie przygotuje nas na to, co naprawdę się wydarzy. Niektóre dzieci są głośne, inne w ogóle nie krzyczą, jedne same znajdą sobie zabawę, a inne będą siedzieć nam na głowie przez cały dzień. Ogarnięcie tego chaosu może wymagać zaproszenie do pomocy naszych rodziców albo innych bliskich, którzy powiedzą nam, co powinniśmy robić, ale także zajmą się naszym dzieckiem, kiedy wypadnie nam coś pilnego. Jeśli nie mamy takiego wsparcia, będzie nam bardzo trudno.