23 czerwca 2024
dziecko

Cenny czas spędzony z dzieckiem. Jak zadbać o jego zdrowy rozwój?

Troska i miłość rodziców są najważniejszymi rzeczami jakich potrzebuje dziecko w pierwszych latach swojego życia. Już od momentu urodzenia szukają bezpieczeństwa i ciepła płynących z bliskości. Kiedy dziecko rośnie zmieniają się jego priorytety, ale jedna rzecz pozostaje niezmienna – potrzeba spędzania czasu z najbliższą rodziną. Odpowiednie zabawy z pociechami pozytywnie wpływają na ich rozwój emocjonalny, psychoruchowy i poznawczy.

Dbanie o prawidłowy rozwój poznawczy

Dziecko bardzo szybko dorasta do momentu, w którym próbuje naśladować wszystko co robią jego rodzice. W ten sposób uczy się śmiać, bawić, machać na pożegnanie oraz wykonywać wiele innych gestów. Ważne jest, aby w tym etapie używać również wyrazów dźwiękonaśladowczych imitujących np. jadący samochód, kapiącą wodę czy szczekającego psa.
Ten etap najczęściej rozpoczyna się w okolicach 6 – 7 miesiąca życia i ma ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka.

Skuteczne sposoby na poprawę rozwoju emocjonalnego

W tej kwestii najważniejsze jest aktywne spędzanie czasu z dzieckiem, które najbardziej rozwija się emocjonalnie w pierwszych trzech latach życia. Wspólna zabawa może być wszystkim co sprawia przyjemność całej rodzinie. Granie w gry edukacyjne, zabawa piłkami, a nawet zwykłe spacery. Ważne jest, aby rodzice spędzali czas ze swoją pociechą i wzmacniali łączące ich więzi. Jest to też krok w stronę budowania zaufania dziecka i kładzenia fundamentów pod doskonałe relacje.

W więcej przydatnych wskazówek z rozwoju i wychowania dziecka można wyposażyć się na portalu zpowiatu.pl.

Nauka poprzez ruch

Dzieci w pierwszych latach życia uczą się wiele fizycznych czynności. Od uśmiechu, przez wskazywanie różnych rzeczy, aż po pierwszy krok. Codzienna aktywność fizyczna pozwoli dziecku łatwiej osiągać kolejne sukcesy i lepiej poznać własne ciało. Przyczyni się to do zdrowego rozwoju psychoruchowego. Skuteczną pomocą w tej kwestii mogą być chodziki, a także zabawa w piaskownicy czy zachęta do biegania w bezpiecznych warunkach.