Czytanie to nawyk, który karmi dzieci wiedzą i pomaga im zrozumieć świat, w którym żyją. Dziecko, które w naturalny sposób rozwinie nawyki czytelnicze, będzie zainteresowane wiedzą i zwiększy swoje możliwości zatrudnieniowe, społeczne, a nawet ekonomiczne.
Czym jest dobrostan emocjonalny i jak się on objawia u dzieci?
Dobrostan emocjonalny jest przejawem pozytywnych uczuć, które dają dzieciom spokój i sprawiają, że czują się bezpiecznie w swoim środowisku. Jeśli dziecko posiada inteligencję emocjonalną i wie, jak zachować się nawet w trudnych sytuacjach, jest to wyraźny przejaw dobrostanu emocjonalnego. Dziecko, które ma zapewnione odpowiednie samopoczucie w całej swojej opiece, będzie czułe, życzliwe, empatyczne i przede wszystkim szanujące swoich przyjaciół, rodziców i innych członków rodziny.
Związek między dobrostanem emocjonalnym a czytaniem polega na tym, że dzięki niemu dzieci czują się szczęśliwsze i mogą doświadczać pięknych uczuć podczas odkrywania nowej książki. Empatia, którą jako istoty ludzkie zaczynamy odczuwać w stosunku do innych, rozwija się skuteczniej dzięki czytaniu.
Jaki jest cel czytania w młodym wieku?
Głównym celem wpajania dzieciom czytania jest to, że rozwijają one lepszą zdolność zapamiętywania, lepszy język podczas porozumiewania się oraz bardziej wszechstronną wyobraźnię. Zamiłowanie do czytania od najmłodszych lat sprawi, że dzieci będą zainteresowane poznawaniem znacznie większej ilości różnych przedmiotów widocznych w ich edukacji. W momencie, gdy dziecko nauczy się czytać, powinno rozpocząć naukę, aby czytanie stało się naturalnym nawykiem, a nie obowiązkiem.
Dydaktyka czyni różnicę między dzieckiem, które uczy się czytać, bo to jego obowiązek, by przejść do następnej klasy, a takim, które nauczy się lepiej rozumieć swój świat. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele są odpowiedzialni za to, aby dziecko podczas czytania książki mogło odkrywać radości, smutki, tęsknoty, marzenia i wiele innych sytuacji. Jednak celem czytania jest nauka, a także zabawa dziecka poprzez znalezienie ciekawej historii.
Czy czytanie może zapewnić stan szczęścia u dzieci?
Czytanie przyniesie Waszym dzieciom tyle samo szczęścia, co słuchanie lub granie muzyki, bo uczucie czytania dla przyjemności przynosi głębokie szczęście. Rodzice są tymi, którzy dają przykład swoim dzieciom i jest całkiem możliwe, że jeśli oni lubią czytać jako hobby, dzieci również uczynią z tego przyjemną rozrywkę. Technologiczna rozrywka jest jednym z czynników, który kłóci się z nawykami czytelniczymi dzieci, które mogą być bardziej radosne.
W dzisiejszych czasach dzieci mogą być uzależnione od portali społecznościowych, a czytanie jest dobrym sposobem na zmianę tych nawyków, które rzadko kiedy udaje się pielęgnować w dziecku wiedzę. Czytanie przynosi bardzo dobre korzyści dla ludzi w każdym wieku i udowodniono, że ci, którzy czytają, mogą znaleźć radość w najsmutniejszych dniach.
A jeżeli mało Ci ciekawostek, portal Gdynia Online dostarczy Ci ich całe mnóstwo!
Jakie emocje wywołuje czytanie u dzieci?
Emocje, które wywołuje czytanie, wynikają przede wszystkim z koncentracji, którą dziecko rozwija, a także z tego, jak bardzo lubi dany przedmiot. Na przykład dziecko, które lubi opowieści, może odczuwać emocje zaskoczenia, radości, smutku, złości, rozpaczy, spokoju i mnóstwo innych. Czytanie przynosi dzieciom przyjemności emocjonalne, bowiem czytając książkę dziecko może puścić w niepamięć urazę czy smutek, który wcześniej odczuwało w związku z jakąś sytuacją.
Wiele dzieci, które cierpią z powodu buntowniczości lub niewłaściwego zachowania, często poprawia swój sposób bycia poprzez przeczytanie refleksyjnej opowieści. Czytanie to także doskonały sposób na pokonanie przez dzieci lęków przed ciemnością, a nawet strachu przed potworami. Dzieci mają też tendencję do sympatii przy czytaniu, bo zgodnie z tym, co przeżywają, będą się identyfikować z daną postacią.
Jak zmotywować dziecko do codziennego czytania?
Najlepszym sposobem na zmotywowanie dzieci do czytania jest przykład, więc możesz zacząć jako rodzic od przeczytania książki, którą lubisz i porozmawiania z nimi o niej. Z drugiej strony, poświęć czas na słuchanie ich czytania i okaż im zainteresowanie, a zobaczysz, jak będą chcieli się uczyć więcej każdego dnia, aby cię zaskoczyć.
Nie ma minimalnego wieku, w którym należy rozpocząć zachęcanie do miłości do czytania, ponieważ nawet gdy dzieci są niemowlętami, mogą być stymulowane przez słuchanie opowieści. Kup książki z ulubionymi bajkami swoich dzieci i codziennie motywuj je do opowiadania przed snem lub w czasie wolnym. Nigdy nie należy narzucać dzieciom czytania jako kary lub obowiązku.
Powiązane tematy
Jakie zabawki edukacyjne dla dziecka w wieku 3 lat?
Czy warto wybrać przedszkole prywatne?
Główne wady przedszkoli publicznych